Amasra

By

Batı Karadeniz en güzel ve şirin ilçelerinden biridir Amasra. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Fatih Sultan Mehmet’in fethine kadar Ceneviz yönetiminde kalan şehir Osmanlı tarafından kuşatıldığı zaman şehre tepeden bakan Fatih Sultan Mehmet, hayranlığını şöyle dile getirir: “ Lala, Lala, Çeşm-i Cihan ( Dünyanın Gözü)  bu mudur ola?” diyerek bu şehrin ne kadar güzel olduğunu dile getirmiştir. Ülkemizin İlk Turizm Beldesi olarak tarihi kayıtlara geçmiştir. Hal böyle olunca birçok ünlü bu şirin semti ziyaret ederek tatillerini burada geçirmişlerdir.

Rivayetlere göre Fatih Sultan Mehmet, Krala bir elçi göndererek şehrin anahtarını istemiş ve bu güzel şehir savaşılmadan Osmanlı topraklarına katılmıştır. Günümüzde bir sahil beldesi olarak karşımıza çıkıyor. Fetih sonrası şehirdeki iki kilise camiye çevrilmiş ve halen ayakta duruyor. Şehirde gezip görülecek birçok yer mevcut. Biz de sizlere, hafta sonunuz için keyifli bir tur hazırladık.

Devrek Güneşi Derneği:

Amasra’ya gelirken Devrek üzerinden gelirseniz ilk önce Devrek Güneşi Yöresel Devrek Lezzetlerini satan derneğin mekânına mutlaka uğramanızı tavsiye ederim. Çiftçiler ile ev hanımları tarafından kurulan mekânın amacı sebzeciliği, meyveciliği ve yöresel ürünleri halka ve misafirlerine sağlıklı bir şekilde sunmaktır. Biz de uğrayıp bu mekânda yapılan gözlemeden aldık gerçekten harika bir lezzeti vardı. Ayrıca dernekte yöresel yemekleri deneme şansına sahip oluyorsunuz.

Devrek’ten ayrılıp Amasra’ya yemyeşil yollardan geçerek geliyorsunuz. Sonunda sizi şirin sahil kasabası karşılıyor… Şehre yukarıdan bir bakmanızı tavsiye ediyorum. Hatta fotoğraf makineniz ile birkaç kare almanız unutulmaz bir hatıra olacaktır.

Uzun bir yoldan geldiyseniz ki geldiğinizi varsayıyorum… 🙂 Akşam için konaklayacaksanız birçok otel ve pansiyon mevcut. Konaklamayı hallettikten sonra bir yorgunluk kahvesini hak etmiş oluyorsunuz. Amasra’da en güzel manzaralı kahve nerede içilir diye merak ediyorsanız burayı tıklayınız.

Yorgunluk kahvesinden sonra Amasra’nın çarşısını gezerken sevdiklerinize ve arkadaşlarınıza hediyeler alabilirsiniz. Deniz havasını daha yakından almak isterseniz limana gidip mendirekten şehri izleyebilirsiniz.

Lezzetli akşam yemeğinden sonra ister çarşı merkezinde ister kale içinde dolaşabilir veya denize nazır butik kafeteryalarda veya eğlence mekânlarında geceyi devam ettirebilirsiniz. Hatta Amasra’nın gece görüntüsü için fotoğraf çekmeye gidebilirsiniz. Bu güzel şehrin lezzetli yerleri nereler diye merak ediyorsanız burayı tıklayın lütfen… 🙂

Falezler Gün Batımı

Sonuç olarak Amasra hafta sonu tatilinde, tarihin ve denizin tadını çıkarmak isteyenler için eşsiz doğası ile mükemmel bir tercih olacağına inanıyoruz. Kuş Kayası Anıtı, Göldere Şelalesi ve Gürcüoluk Mağarası’nı ziyaret etme şansım olmadı kısmet olur ise en kısa zamanda tekrar gidip kalan erleri görmeyi düşünüyorum.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Mehmet Yalçın

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like