Eskişehir’de Gezilecek Yerler

By

Ülkemizin kanalları, parkları, müzeleri, cam atölyeleri ile ünlü, yazları çok güzel, kışları ise çok soğuk olan şirin bir ilimizdir, Eskişehir. Kenti gezmek için iki gün yeterlidir ama daha detaylı gezmek isterseniz üç gün çok daha iyi olacaktır. Fotoğraf makinenizi almayı unutmayın yoksa pişman olacağınızı özellikle belirtmek isterim.

Eskişehir, İki adet üniversitesi ile öğrencilerin en çok tercih ettiği kent olmasının yanında tarihi yerleri ile de dikkatleri üzerine çeken bir şehrimizdir. Bu güzellikler içinde sizlere keyifli bir rota hazırlayıp beğeneceğinizi ümit ederek başlıyoruz kenti gezmeye.

Kent Park:

Şehrin ortasında, sessiz sakin, yeşillikler içinde harika bir park yapılmış içerisinde bulunan koşu parkurları, yürüyüş alanları, göletleri ve plajı ile hafta sonu keyifle vakit geçireceğiniz muhteşem bir mesire alanı sizleri bekliyor güneşli günlerde parkın tadını çıkarmanızı tavsiye ederim.

Odunpazarı Evleri:

Eskişehir’in en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı, Osmanlı mimarisini yansıtan harika bir yerdir. Restorasyon yapılan cumbalı evler size eski Osmanlı mahallesinde dolaşıyorsunuz hissi yaşatıyor ve çoğu evlerin girişlerinde dükkânlar bulunuyor. Lüle taşı atölyeleri, cam atölyeleri ve hediyelik eşya dükkânları gibi turizm odaklı harika bir mahalleye dönüşmüş, gezerken çok keyif alıyorsunuz diyebilirim.

Aktaş Lüle Taşı:

Beş kuşaktır lüle taşı ustalığı ve ticareti yapıyorlarmış. Odunpazarı’nın girişinde elli metre ilerde sağda bulunan dükkânlarında pipo, sigara ağızlığı, biblo, tesbih, kolye, küpe gibi ürünleri görebilirsiniz, hatta sevdiklerinize hediye alabilirsiniz. İçerisinde İsmet İnönü tarafında kendilerine yazılan bir mektubun görseli bulunmaktadır.

Cam Atölyesi ve Cam Sanatları Müzesi:

Cam atölyesinde camın nasıl şekillendiğini izleyip hediyelik eşyalardan alabilirsiniz veya arka bahçesinde oturup çay kahve içebilirsiniz.

Buradan Cam sanatının tüm inceliklerinin, nasıl şekil değiştiğini, bu müzede görebilirsiniz. Biz gördük hayran kaldık doğrusu. Cam sanatının nadide örnekleri görebilir ve isterseniz satın alabilirsiniz.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı :

Eskişehir’e geldiğiniz zaman hediye almak isterseniz kesinlikle uğramanız gereken yerlerin başında geliyor. Eski zamanlarda Han olarak kullanılan mekân ilerleyen yıllarda restore edilerek el ürünlerinin yapılıp satıldığı güzel bir mekân haline dönüştürülmüş.

Şelale Park:

Önceleri taş ocağı olan tepenin yamacında, Eskişehir’i kuşbakışı gören en güzel yerdir Şelale park. İster gündüzleri, ister geceleri gelin çok güzel bir manzara ile karşılaşacağınıza emin olabilirsiniz. Ayrıca gün batımını izlemek için en güzel yer yine Şelale park olacaktır. Park içinde bulunan amfi tiyatroda çocuklar için gün içerisinde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinliklerden ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. Eskişehir’de nerede ne yenir merak ediyorsanız burayı tıklayınız.

Sazova Parkı (Bilim ve Kültür Merkezi):

Bilim, sanat, kültür, gezi gibi birçok özelliği ile yeşillikler içinde çok geniş bir park olarak karşımıza çıkıyor. İçinde, Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Uzay Evi, Akvaryum, Hayvanat Bahçesi, Gezi Treni, Bilim Merkezi, gibi birçok yapı bulunuyor.

Türk Dünyası Bilim Kültür Merkezi ile bahçesindeki Dünya üzerinde bulunan en önemli Türk Mimarisine ait yapıların maketlerinden oluşan Türk Eserleri parkını gün içinde ziyaret edebilirsiniz.

Çok güzel bir park inşa edilmiş Gezi treni ile parkı gezmek ücretsiz ama çok yoğun oluyor bir süre beklemeniz gerekebilir. Masal şatosu üzerinde bulunan binalar ülkemizde bulunan önemli yapıların simgeleri olarak yapılmıştır.  Hayvanat bahçesi ve Karşısında bulunan Akvaryum, yetişkinler ve çocuklar için görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Ulaşım için Odunpazarı evlerinin önünden 11 ve 17 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. Tavsiyemiz özel araçlarınızı kullanmanızdan yana olacaktır.

Balmumu Heykeller Müzesi:

Türkiye’de bir ilk olan bu müzeyi mutlaka görmeniz gerekir. İçerisinde birçok ünlü insanın gerçeğe yakın bal mumu heykellerini görebilirsiniz. Hatta müze içerisinde fotoğraf çektirip çıkışta alabilirsiniz. Müzenin geliri sosyal sorumluluk projesi olarak kimsesiz çocuklara aktarılıyor.

Eti Arkeoloji Müzesi:

Eskişehir’in tarihi serüvenini görebileceğiniz bir yerdir. Eski müze alanının yetersiz kalması ile başlayan yeni binanın yapımı Eti Holding sponsorluğu ile bitirilmiş ve hizmete açılmıştır. Bahçesinde birçok eseri bulabilirsiniz içerisinde ise daha önemli eserler sergilenmektedir.

Buradan Kentin içinden geçen, Eskişehir’i Eskişehir yapan yer olan Bahar aylarında çok daha güzel olan, sandal gezintisi ile şehri dolaşarak keyifli saatler geçireceğiniz Porsuk çayına gidebilirsiniz.

Eskişehir’de gidip, Porsuk Çayında sandal gezisi yapmadan, Şelale Parktan Eskişehir’i seyretmeden, Kentpark ve Sazova Parklarını gezmeden, Barlar sokağına girmeden, Çi börek ve Balaban kebap yemeden, Balmumu heykeller müzesi, Cam sanatları müzesini gezmeden ayrılmayın anca bunları yapınca, Eskişehir’i gezip tadını çıkarmış sayılırsınız.

Şimdiden keyifli bir yolculuk dilerim.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like