Eskişehir’de Ne Yenir ?

By

Ülkemizin, Çi böreği ve Balaban kebabı ile ünlü, olan şirin bir ilimizdir, Eskişehir. Sizlere şehir ile özdeşleşmiş olan yemeklerin yapıldığı lezzetli bir yazı hazırladık, beğeneceğinizi ümit ederek başlıyoruz kenti gezmeye.

Abdüsselam Balaban Kebap Salonu:

Eskişehir’e geldiğiniz zaman ilk önce uğramanız gereken yer olması gerekir. Belediye binasının arka sokağında bulunan Abdüsselam Balaban Kebap salonu, İskender’in bir değişiği olan bir kebap türüdür. Kuşbaşı et ve köfte ile hazırlanıp pide üzerinde yoğurt ve domates sosu ile servis ediliyor. 1938 yılında kurulmuş ve aynı lezzetle günümüze kadar gelmiştir. Kuşbaşı eti bol olan karışık Balaban kebabını denemenizi özellikle tavsiye ederiz. Üç günlük gezimizin iki öğününü bu mekanda geçirdik diyebilirim.

Şelale Park Restoran:

Önceleri taş ocağı olan tepenin yamaçlarında kurulan, Eskişehir’i kuşbakışı gören en güzel yerdir Şelale park. İster gündüzleri, ister geceleri gelin çok güzel bir manzara ile karşılaşacağınıza emin olabilirsiniz. Park içinde bulunan anfi tiyatroda çocuklar için gün içerisinde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinliklerden ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. Park içerisinde bulunan kafeteryada sıcak soğuk içecekler ve yemeklerden alıp Eskişehir’i izleyerek keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Kırım Çibörek:

Öncelikle bu böreğin adı Çiğ börek değil Çi börekmiş yerinde öğrenmiş olduk. Eskişehir’de birçok yerde yapılmaktadır. Şehirlerarası otobüs terminalinin karşısında, Kent Park’ın girişinde büyük bir mekândır. İster sabah kahvaltısı, ister akşam yemeği olarak tercih edebilirsiniz. Harika bir lezzeti var yağ içinde pişmesine rağmen üzerinde yağın kokusuna ve kendisine ait hiçbir iz bulamazsınız.

Çi börekler gelen siparişe göre hazırlanıyor ve servis ediliyor böyle olunca hafif, çok lezzetli bir börek ortaya çıkıyor ve bu durum lezzetine de yansıyor doğal olarak. Çi böreğin, fiyatları uygun, servis hızlı ve güler yüzlü yani tam olması gerektiği gibi diyebilirim. Mekân şehrin biraz dışında otogara giden tramvay ve toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Bu lezzetli öğünden sonra Kent Parkı gezmeye başlayın diyoruz. Eskişehir’de gezilecek yerleri merak ediyorsanız burayı tıklayınız.

Fahrettin Usta Balaban Kebap:

Eskişehir’de Balaban kebabı yiyeceğiniz ikinci ünlü mekân. Izgara üzerinde gördüğünüz ütünün bir fonksiyonu yok ağırlık yapsın diye kuşbaşı etlerin üzerine bıraktıkları için farklı bir görüntü oluşturmuş diyebilirim, bu lezzetli kebabın tadına bakmadan Eskişehir’den ayrılmayın şimdiden afiyetler olsun.

Müze’de Cafe:

Eti arkeoloji müzesinin yanında bulunan küçük bir kafeteryadır. Müze geziniz sonunda dinlenip çay, kahve içip yemek yiyebileceğiniz tarih ile içi içe olan bir yerdir. Gözleme tercih ettim ve başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Eskişehir’in, Çi börek ve Balaban kebabı ile tadını çıkarmış olursunuz.

Not: Bakanlık hariç diğer müze ve sanat merkezleri giriş fiyatları çok ucuz mutlaka ziyaret edin derim.

Şimdiden lezzet dolu bir gün dilerim.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like