Gostivar Makedonya (Macedonia)

By

Ohri’den 2 saatlik bir yolculuk sonrasında Gostivar ilçesine geliyorsunuz.  Şar Dağlarının eteğinde bir ovanın üzerinde kurulmuştur. Kentin çoğunluğunu Türkler oluşturuyor ve genelde Türkçe konuşuyorlar.

Tarihine baktığımızda 14. Yüzyılda Osmanlı Devleti tarafından fethedilmiştir. Kentin ortasına Osmanlı geleneğini ve mimarisini simgeleyen saat kulesi ile Camiyi görebilirsiniz. Cami sonraki yıllarda yıkılmıştır. Sonrasında aslına sadık kalınmak suretiyle yeniden inşa edilmiştir. Caminin avlusunda Osmanlı askerlerin mezarları bir vefa mirası olarak bulunmaktadır. Üsküp’te gezilecek yerleri merak ediyorsanız burayı bir ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Gostivar’da görmeniz gereken bir diğer nokta ise Makedonya’nın doğal milli parklarından biri olan Mavrova parkı Gostivar sınırları içinde bulunan Vardar nehrinin doğduğu yerdir. Vardar nehri Gostivar’dan doğup Yunanistan’da Ege denizine dökülmektedir. Bu yolculuğu sırasında birçok şehre hayat vermektedir. Biz kış mevsiminde gittiğimiz için göremedik; ama siz mutlaka gidip görün.

Gostivar küçük bir şehir, kısa sürede gezip Tetova’ya (Kalkandelen) geçiyorum Gostivar’dan Tetova’ya her saat araç bulabilirsiniz Yaklaşık bir saat süren bu yolculuk için 90 MKD  2 € bilet ücreti alıyorlar. Her ülkenin görülmesi gerek başlıca yerleri vardır, Kalkandelen (Tetova) Makedonya için bu anlamı taşımaktadır, mutlaka uğrayın.

Keyifli ve lezzet dolu geziler dileriz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like