St. Naum Makedonya (Macedonia)

By

Makedonya’da görülmesi gereken yerlerden bir tanesi de Galicica Milli Parkı ve içinde bulunan St. Naum manastırıdır. Ohri’den yaklaşık 45 dk mesafede bulunan park, doğallığı ve sadeliği tüm açıklığı ile sergiliyor. Manastır girişinin sol tarafında hediyelik eşya dükkânları, sağ tarafta ise göle girebileceğiniz küçük plajlar sizleri karşılıyor. Dükkânları geçtikten sonra doğal güzellikleri ile Ohrid Gölünün kaynağı olan nehir karşınıza çıkıyor daha sonra göl ile birleşip Struga’da Kara Drini nehrini oluşturup, birçok kente can vererek Adriyatik denizine dökülüyor. Manastır bölgesi Milli Park olmasının avantajı ile bakirliğini devam ettiriyor. St. Naum’a ulaşım için Ohri merkezden tekneler, dolmuş taksiler ve otobüsler kalkıyor. İlk otobüs sabah 08.30 diğeri ise 11.30 da hareket ediyor. Fiyatları aynı 3 €  olduğu için dolmuş taksileri kullanmanızı tavsiye ederim, çok daha hızlı ve rahat oluyor. Yaz aylarında göl keyfi eşliğinde tekne seferleri de yapılıyor vaktiniz varsa bu güzel yolcuğun tadını çıkarmanızı isterim.

Su Müzesi (Bay of Bones Museum) (Музејот на вода ):

Yol güzergahındaki müze, göl kenarında bambu ve ahşaptan inşa edilmiştir. Tarih öncesi insanların yaşam şekillerinin canlandırıldığı görülmeye değer bir müze oluşturulmuştur. Ziyaret saatleri 09.00 ile 16.15 arasında, bilet fiyatları sivil 2 € öğrenci  1 €

St Naum Manastırı ( St. Naum Monastery ) (Манастирот Свети Наум ):

Milli Park içinde bulunan Manastır, bahçesinde tavus kuşlarının ortaya koyduğu muhteşem renk cümbüşüyle karşılayacaktır sizleri bu arada şimdiden uyarayım kuşlar biraz hırçın. Manastır ve çevresindeki yerleşim faaliyetleri 900’lü yıllara kadar inmesine rağmen esas canlılık 16 yy ’da St Naum Manastırının yapılmasıyla başlıyormuş. Manastır, dini faaliyetlerin yanı sıra zihinsel engellilerinde tedavisi içinde kullanılıyormuş. Günümüzde ise kilise olarak faaliyet göstermektedir. Manastırın arka tarafında yeşillik alan içinde karavan parkı bu tür yolculuğu tercih edenler için harika bir konaklama yeri olacaktır. Karavan Parkını geçtikten sonra yolunuzun üzerinde nehir kenarına yakın butik bir kilise bulunuyor genelde kapalı olan bu kiliseyi dışarıdan görmeniz yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Üsküp’te gezilecek diğer yerleri merak ediyorsanız burayı tıklamanız yeterlidir.

Bölge yaz sezonunda çok kalabalık, sonbahar döneminde ise daha sakin oluyor, her mevsim güzelliklerini bütün ihtişamıyla sizlere sunarak fotoğraf çekmenize olanak sağlıyor. Küçük nehir üzerinde kayıklar ile turlar yapılıyor. Sezonda kişi başı olan ücret sezon dışı tekne başı olarak belirleniyor. 10 € Gruplarda bu fiyat düşebiliyor. Değer mi diye sorarsanız kesinlikle değer.

Makedonya sınırlarında Alabalıklar koruma altında olduğu için avlanması yasak; ama Arnavutluk tarafında serbest ve bolca bulunuyormuş. Tazesini yemek isterseniz bunun bir bedeli oluyor tabi ki manastıra sapmadan ilerleyince 2 km ilerde Makedonya sınırını geçip Arnavutluk tarafının 1,5 km içinde bulunan Korca restoranda daha ucuz ve daha taze olanını yeme şansınız bulunuyormuş. Sınırları aşıp alabalık yemenin size ilginç bir deneyim yaşatacağından da son derece eminim. Ohri’de gezilecek yerler için burayı tıklamanız yeterlidir.

St. Naum Makedonya’nın görülmesi gereken doğal güzelliklerin olduğu harika bir yer, her mevsim farklı renkleri barındıran, yeşilliklerle dolu olan bu yerden ayrılmak istemeyeceksiniz; ama sezonda çok yoğun olduğunu bilmeniz faydalı olacaktır. Mayıs, Eylül ve Ekim ayları ziyaret için çok daha ideal bir dönem olacağını dip not olarak belirtip lezzet dolu yolculuklar dilerim.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like