Düzce’de Gezilecek Yerler

By

Ova üzerine kurulmuş ve Ülkemizin 81. İli olan yeşilin ve denizin kucaklaştığı bir şehirdir Düzce. Karayolunu kullanan herkes içinden veya çevre yolundan mutlaka geçmiştir. Bizim de yeşiliyle, doğasıyla anılan Düzce’ye yolumuz düştü geçen haftalarda… Tarihi, yeşili, denizi ve mağaraları ile keşfedilmeye açık bakir bir ilimizdir. Bizler de bu fırsatı yerinde deneyimleyerek Düzce’nin güzelliklerini hafta sonu turumuz ile anlatmaya çalışacağız…

Efteni Gölü:

Aydınpınar mahallesinden Efteni gölü tabelalarını takip ederek gidebilirsiniz. Elmacık dağının eteğinde oluşmuş doğal güzellikleri olan ve göçmen kuşların geçiş güzergâhında konaklama yeri olarak kullandıkları çok güzel bir manzarası olan bir yerdir. Bahar ve Sonbahar aylarında çok güzel görüntüye sahip oluyor.

Güzeldere Şelalesi:

Efteni Gölü kenarından tabelaları izleyerek gidebilirsiniz. İlk tabela 6 km bir yoldan yarısı asfalt yarısı stabilize olan Efteni gölü manzaralı dağ yolundan götürüyor, yol kenarında durup Efteni gölünü izlemek ve fotoğraf çekmek için doğal alanlar bulunuyor. Yolda ağaç taşıyan araçlara dikkat etmenizi ayrıca tavsiye ederim.

Diğer yol asfalt köy yolu, macera yaşamak isterseniz dağ yolunu kullanıp diğer yoldan dönerek eşsiz manzaranın tadını çıkarmanızı öneririm. (Dikkatli olmanızı özellikle tavsiye ederim)

Güzeldere Şelalesi girişinde geniş ve yeşil bir alan sizi bekliyor. Burada dinlenip, piknik yaparak eğlenceli bir gün geçirebilir, 368 merdiveni inerek seyir terasına ulaşıp şelaleyi izleyebilirsiniz.

Şelale gezinizi bitirdikten sonra dönüş yolunu Güzeldere köyü İstikametinden yapın ve orada muhteşem manzarası olan Kayabaşı tesisine mutlaka uğrayın ve manzara eşliğinde çay molası verebilir, yemek yiyebilir veya Düzce merkezde bulunan Tescilli Adana Kebabı yiyebilirsiniz. Tescilli Adana Kebabı için burayı tıklamanız yeterli 🙂

Samandere Şelalesi:

Beyköy yolu üzerinden yaklaşık 35 km’lik bir yolun sonunda Samandere Milli Parkına ulaşıyorsunuz. Yolun yarısı stabilize olduğu için çok keyifli bir yolculuk yapıyorsunuz. Şimdi asfaltlanmış rahat rahat araç kullanabilirsiniz. Samandere Şelalesinin girişi ücretsiz şelaleye doğru güzel bir yol sizi bekliyor 🙂 fotoğraflara bakıp burası küçük bir yermiş demeyin bütün parkuru gezmeniz yarım saatinizi alıyor 🙂 Yorucu parkurun sonunda çıkışta semaverde çay içip dinlenebilirsiniz.

Fotoğraflara bakıp burası küçük bir yermiş demeyin bütün parkuru gezmeniz yarım saatinizi alıyor 🙂 Yorucu parkurun sonunda çıkışta semaverde çay içip dinlenebilirsiniz. Piknik yapmak isterseniz üst tarafta bulunan alanda her şey düşünülmüş. Mangalınız ve masanız hazır sizin gelmenizi bekliyor. Doğa içinde harika bir mesire alanı düşünülmüş diyebilirim.

Sinekli Yaylası:

Samandere Milli parkı üzerinden 14 km lik çok güzel manzaralara sahip olan Orman yolu sizlere keyifli bir deneyim yaşatarak Sinekli Yaylasına oradan da Abant Milli Parkına ulaştırıyor.

Sizler için keşfettiğimiz bu güzel yolculuğumuz Abant Milli Parkında son buluyor, Düzce için diğer rotalarımız ve yeni keşiflerimizde sizlerle buluşmak üzere diyerek sizlere keyifli yolculuklar diliyoruz.

 

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like